czwartek, 3 września 2015

Cykl inwestorzy giełdowi : Richard Dennis

Richard Dennis skupiał się na rynku terminowym i zasłynął jako założycieli tajemniczej grupy Żółwi, który był swego rodzaju eksperymentem i zakładem dwóch traderów.

Imię i nazwisko : Richard Dennis
Urodzony : 01.1949 USA
Wykształcenie : DePaulo University in Chcago
Charakterystyka
inwestowania : techniczna

Richard zaczął swoją karierę inwestycyjną od pasma porażek. Jak on to sam określał : do 21 roku życia zrobiłem wielokrotnie każdy możliwy błąd, jaki można było popełnić na giełdzie.

Pierwszy kapitał uzyskał od rodziny w wysokości 2000 $ z czego 1600 $ kosztowało go miejsce na parkiecie na Mid America Exchange. Z prostego rachunku wychodzi, że na sam trading zostało mu 400 $ z których do 25 roku życia uzyskał pierwszy milion. Po paru trafnych i dobrze przewidzianych inwestycjach np. w związku ze skupowaniem przez ZSRR od USA zboża, trafnie przewidział boom na kontrakty opiewające na ten surowiec. W latach '80, z jego początkowych 400 $, uzyskał ponad 200 milionów $.

Niektórzy z was mogą pamiętać pewien film z Eddim Murphym, gdzie dwóch ekscentrycznych milionerów zakłada się o jednego dolara, że z żebraka zrobią zamożnego człowieka, a zamożny człowiek stanie się żebrakiem. Do podobnego zakładu doszło między Richardem Dennisem a Williamem Eckhartdtem. Zdaniem Richarda istnieje możliwość stworzenia grupy ludzi całkowicie pozbawionych doświadczenia giełdowego tak, aby mogli oni zacząć sukcesywnie zarabiać pieniądze na spekulacji. W skrócie, czy inwestowania można się nauczyć i to w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Okazało się, że eksperyment zakończył się wielkim sukcesem. Żółwie zaczęły odnosić bardzo dobre rezultaty a najwybitniejszym z nich był zaledwie 19-letni świeżo upieczony maturzysta, który w pierwszych tygodniach z 100 tys. $ uzyskał 78% zwrotu. Reszta, czyli 22 osoby, miały trochę mniejszy wynik, jednak średnia całej grupy w skali roku to 80%! Całkiem nieźle jak na ludzi, którzy z inwestowaniem, czy też spekulacją, nie mieli wcześniej do czynienia. Eksperyment został zakończony w roku 1988. Nie będę rozpisywał się w szczegółach na jego temat. Dla chcących dowiedzieć się więcej zachęcam do zapoznania się z książką „ Droga Żółwi”. Mogę tylko dodać, że stosowany system nie był wróżeniem z fusów, czy czarną magią. Opierał się na dobrze nam znanych w dzisiejszym świecie tradingu : konsekwencji, szybkiemu cięciu strat i podążaniu za trendem. Sam autor grupy głośno powątpiewał w analizę fundamentalną i był jej przeciwnikiem uważając, że gdy jakaś informacja staje się powszechnie dostępna, nie ma dla spekulanta żadnej wartości.

„Zawsze twierdziłem, że można opublikować zasady Żółwi w gazetach, a i tak nikt by się ich nie trzymał. Kluczem jest konsekwencja i dyscyplina. Każdy może stworzyć zestaw reguł w 80% tak dobrych jak te, które my przekazaliśmy uczestnikom eksperymentu. Ale danie ludziom pewności, tak żeby trzymali się tych zasad, nawet jeśli sprawy nie idą po ich myśli, jest o wiele trudniejsze”.

To tyle jeśli chodzi o tego inwestora. Sam zresztą unikał gazet i wywiadów, nie dając mediom sposobności do rozgłoszenia jego życia. Oczywiście zapraszam jeszcze raz chętnych do zapoznania się z całą historią ekperymentu opisanego w książce pt. „Droga Żółwi”. Jeśli będziecie chcieli, mogę opublikować w paru punktach główne zasady systemu inwestycyjnego Żółwi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz