niedziela, 28 czerwca 2015

Dla ludzi, którzy nie mają czasu dla książek z ekonomii cz.2

Oto druga część obiecanej charakterystyki.

Ze względu na podstawowe różnice wyróżniamy :

1. Rynki kapitałowe.
2. Rynki walutowe.
3. Rynki instrumentów pochodnych.
4. Rynki kredytowe.
5 .Rynki pieniężne.

Ad.1 Rynek kapitałowy został stworzony, aby firmy mogły czerpać kapitał potrzebny na dalszy rozwój swojej działalności w zamian za udział w zyskach ( akcje ) lub konkretne wynagrodzenie ( obligacje ).

W dalszym podziale występuje rynek pierwotny i rynek wtórny. Czym się różnią? Rynek pierwotny to nabycie towaru jako pierwszy właściciel np. auto z salonu. Rynek wtórny to odkupienie auta od kolejnego właściciela.

To co widzimy na wykresach już istniejących to rynek wtórny. Na tym handlują fundusze inwestycyjne, banki i mali gracze : firmy i osoby prywatne. Rynkiem pierwotnym są IPO ( wejście firmy na giełdę i jej pierwsza emisja ). Przy IPO dom maklerski prowadzi zapisy na akcje tzw. księga popytowa. Zostaje ustalona cena emisyjna i w dniu premiery możemy obserwować co się dalej dzieje z tymi akcjami.

Ad 2 Rynek walutowy, czyli potoczny FOREX. Rynek ten służy głównie eksporterom i importerom, do wymiany towar-pieniądze. Są możliwości „zamrożenia” danego kursu dla korzyści obu stron, ale to w dalszej części. Wielu spekulantów upodobało sobie ten segment z uwagi na możliwość stosowania na nim dźwigni finansowej, która pozwala na obrót znacznie większymi środkami, przy dużo mniejszym kapitale depozytowym.

Ad 3 Rynek instrumentów pochodnych ( derywaty). Gdy usłyszałem pierwszy raz o derywatach, nie mogłem w prosty sposób zrozumieć czym są dokładnie. Jeśli masz podobny problem, to może ten przykład w czymś pomoże:

Pomarańcza. Owoc. Może być słodki, może być kwaśny. To jest towar. A teraz weźmy ją w łapki, przekrójmy na pół i jedną połówkę mocno ściśnijmy. To co z niej wypływa to derywat :) Sok jest derywatem pomarańczy. Czyli coś z czegoś lub na podstawie czegoś.

Rynek instrumentów pochodnych inaczej rynek terminowy. Został utworzony, aby zabezpieczać posiadane już aktywa. Np. wytwórca czekolady będzie zabezpieczał się przed zwiększeniem ceny kakao, ponieważ jeśli drożej kupi półprodukty, to będzie musiał podnieść cenę towaru, który produkuje, albo obniżyć zyski, co zwykle przekłada się na zwolnienia i zamykanie oddziałów.

Kontrakty terminowe, o czym wspominałem już wcześniej, pozwalają na zamrożenie ceny konkretnego towaru. Tzn. dwie strony transakcji ustalają między sobą, że w danym dniu w przyszłości jeden dostarczy kakao po cenie z dnia dzisiejszego, a druga strona za to zapłaci zgodnie z tą ceną. Dzięki czemu spadek lub wzrost ceny na giełdzie, nie ma już wpływu na wartość transakcji.

Innym ciekawym przykładem jest ochrona już istniejących dóbr. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy rolnikiem. Mamy pole, traktor, kombajn i całą maszynerię potrzebną do uprawy roli. Posadziliśmy np. pszenice. Niestety lato było bardzo suche i nasze plony wyschły. Mamy ich mnie przez co mniej sprzedamy i mniej zarobimy, ale rachunki trzeba płacić. Część pokryje ubezpieczenie. Jest też sąsiad, który się tym nie przejmuje. Dlaczego? Ano dlatego, że przewidział wcześniej, ze lato będzie upalne i zawczasu kupił kontrakty na pszenicę. Jak wiecie z poprzednich wpisów, cena pięła się do góry. Sprzedaż tych kontraktów terminowych umożliwiła pokrycie z nawiązką strat spowodowanych suszą.

Ad 4 Rynek kredytowy, którego instrumentem finansowym jest kredyt bankowy. Dla pożyczkobiorców, którzy nie mają dostępu do rynku pieniężnego i kapitałowego ( emisja akcji i/lub obligacji) rynek kredytowy jest miejscem, gdzie pozyskują kapitał potrzebny na cele rozwojowe : inwestycyjne i obrotowe.

Ad 5 Rynek pieniężny. Dokonuje się tu transakcji o terminie realizacji max. roku. W jego skład wchodzą : lokaty, bony skarbowe, certyfikaty depozytowe.

Innym podziałem jest :

Rynek giełdowy oraz rynek pozagiełdowy. Podstawowa różnica tkwi w tym, że rynek pozagiełdowy nie wymaga od uczestników spełniania rygorystycznych norm, aby się na nim znaleźć, tak jak rynek regulowany. Oczywiście przekłada się to na większe ryzyko inwestycyjne, gdyż spółki mogą być mniej płynne i mniej stabilne.

W książce „ Jak zarobiłem 2 mln $ na giełdzie” Nicolas Darvas mniej więcej tak opisuje rynek pozagiełdowy ( OTC ) : „ Nabycie akcji na rynku pozagiełdowym, było łatwiejsze, ale nie sądziłem, że gdy będę chciał się ich pozbyć, będą trzymać się ręki jak przyklejone”.


PRZEJDŹ DO : STRONA GŁÓWNA

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz