wtorek, 27 lutego 2018

Jak czytać wykresy zysków inwestorów.

Przez parę lat w których to zajmuję się inwestowaniem i analizowaniem poczynań kolegów, jedną z kluczowych rzeczy, szczególnie przy powierzaniu komuś funduszy, oraz rozważań na temat, czy skopiować strategię inwestycyjną, jest to w jaki sposób ona działa na podstawie wykresu zysków.

Wykres zależny jest od wielu czynników i potrzebny jest oddzielny art. jak czytać wszystkie dane. Przedstawię tu najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne.

Strategia pierwsza :

Taki widok bardzo często oznacza strategię typu martyngale. Dwie charakterystyczne dane to : prawie prosta krzywa kapitału i duża ilość przeprowadzonych transakcji. Dobrym nawykiem powinno być nakładanie na wykres Equity rachunku. Często powiem okazuje się, że wynik powyższy dotyczy jedynie zamkniętych zysków, a faktyczny kapitał, również otwartych pozycji, często trzymanych na minusie, mocno zaburza "idealność" wyników. Czym dokładniej jest martyngale i do czego może doprowadzić ? To już było wałkowane na wielu stronach.


Strategia druga :

Strategia nie posiada dodatniej wartości lub moment inwestycyjny jest nie odpowiedni i nie dała możliwości wygenerowania odpowiednich sygnałów. Często o takich inwestorach się słyszy, że "bujają się w okolicy zera". Aby sprawdzić czy faktycznie strategia nadaje się do regularnego zarabiania, trzeba dać jej wyrobić więcej transakcji, bowiem istnieje duża szansa, że sytuacja rynkowa dla wybranej techniki jest po prostu niekorzystna.


Strategia trzecia :
Tak wyglądają strategie agresywne wykorzystujące dużą część dostępnego kapitału. Np. popularne Runy. Strategie takie często wykorzystując panujące trendy i szybkiej ucieczki w przypadku zmiany kierunku. Strategii pozycyjnych nie możemy tutaj zaliczyć. W takich strategiach możemy szybko zarobić, jak i również szybko stracić. Dlatego ważne jest  dopytanie o szczegóły zarządzania kapitałem. Oczywiście wahania w jedną czy to drugą stronę mogą mieć podobny impet wtedy tworzy nam się krajobraz górski jak w poniższym przykładzie :


Strategia czwarta :
Ja nazywam takie strategie "stabilnego wzrostu". Proszę nie mylić z funduszami stabilnego wzrostu. Takie podejścia bardzo często cechują niższe zyski, ale również niższe ryzyko inwestycyjne. Udanych wejść jest w okolicy 30%-40%. Nawet przy tak małych parametrach, takie strategie mogą przynosić zyski w połączeniu z odpowiednim zarządzaniem kapitałem. Taki wykres bardzo często zobaczymy przy strategiach pozycyjnych. Zyski najczęściej liczy się wartością wewnętrzną np. z zainwestowanego 1000 zl 20% w ciągu roku przy maks DD 0,8%.


Na zakończenie :

Przypominam oczywiście, że takie wykresy mogą być skutkiem stosowania innej metodologii niż opisałem, jednak najczęściej możemy przypisać je do przedstawionych powyżej i już na pierwszy rzut oka powinniście wiedzieć czego możecie się spodziewać. Zachęcam was, aby głębiej zapoznawać się ze szczegółami wyników, aby odkryć jakimi parametrami lub strategiami posługują się inwestorzy, dzięki temu nawet bez wywiadu z zarządzającym macie możliwość poznania jego podejścia i akceptacji ryzyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz